A borvidék története
A balatoni borrégió területén 6 borvidéket különböztetünk meg. Badacsonyi, Balatonboglári, Balatonfüredi, Balaton-felvidéki, Zalai Borvidék, Nagy-Somlói Borvidék. A Somlói Borvidéket külön is megtalálod nálunk. A balatoni borvidékeken már régóta termesztenek szőlőt, itt is a római korig visszanyúló hagyománya van a szőlőtermesztésnek. A badacsonyi borokat egyenesen az "istenek nektárjának" nevezték, de természetesen később a Veszprémi Püspökség is készített itt misebort. Az Eszterházy család dézsmapincéjében is ezek a borok értek. Balaton-felvidéki borvidék (1300 hektár), Balatonboglári borvidék (3200 hektár), Badacsonyi borvidék (1600 hektár), Balatonfüred-csopaki borvidék (2150 hektár), Zalai borvidék(1600 hektár), Nagy-Somlói borvidék (600 hektár)
Földrajzi jellemzői:
A Balaton-felvidéki borvidéken a talajt meszes kőzet, bazaltos láva és tufakőzet, vályogos talaj jellemzi. Balatonfüred-csopaki borvidéken a talaj szintén változatos: kristályos pala, melyet homokkő, mészkő, homok fed, néhol magas vastartalma miatt megfigyelhetjük, hogy a föld vörös színű. Balatonboglári borvidéken a talaj homok, lösz, barna erdőtalaj. Badacsonyi borvidéken változatos, vulkánikus eredetű.
Időjárás:
A 4 borvidéket leginkább a mediterrán jelleg és sok napsütés határozza meg. A Balaton víztükréről visszaverődő fény javítja a szőlő minőségét, különlegessé teszi a borvidék klímáját.
Jellemző szőlőfajták:
Olaszrizling, Rizlingszilváni, Kéknyelű, Szürkebarát, Sauvignon Blanc, Cserszegi Fűszeres, Pinot Noir, Kékfrankos, Királyleányka, Rajnai Rizling, Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Merlot.